Gdy czujesz lęk

Psychoterapia Gdy czujesz lęk

Fobie

Fobia to zaburzenie, którego objawem centralnym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Czy czujesz taki lęk, napięcie?

Osoba cierpiąca na fobię stara się za wszelką cenę unikać sytuacji wywołujących go, co utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.
Do najbardziej uciążliwych należy fobia społeczna. Bo jak np. pająków i wind można teoretycznie unikać, tak kontaktów społecznych z innymi ludźmi, normalnie funkcjonując, już nie. Najczęstszymi objawami fobii społecznej są: suchość w ustach, – rumienienie się, jąkanie się, drżenie głosu, – przyspieszone bicie serca, – zaburzenia żołądkowe, – pocenie się, – drżenie ciała.

Przyczyny takiego lęku mogą być różne. Często jakieś wydarzenia z przeszłości pozostawiły ślad i przeszkadzają Ci teraz w życiu. Można to zmieniać, leczyć, wpływać na swoje życie i kontakty z innymi. Ludzie są nam potrzebni, nie potrafimy i nie chcemy żyć samotnie.

Napięcie

Lęk jest to negatywny stan emocjonalny, którego źródłem jest przewidywanie przez jednostkę niebezpieczeństw płynących z otoczenia bądź ulokowanych wewnątrz organizmu.

Lęk objawia się psychicznie jako uczucie niepokoju, dyskomfortu, bliżej nieokreślonego zagrożenia.

Czy czujesz czasem: -przyśpieszenie pulsu,

– nadmierne pocenie się,

– suchość w ustach,

– drżenie ciała,

– nagłą potrzebę ucieczki lub niemożność wykonania jakiegokolwiek ruchu ?

Problem pojawia się wtedy, gdy lęk zaczyna dominować w życiu człowieka. Kiedy odbierasz neutralne bodźce, jako niebezpieczeństwo. Taki długotrwały stan (sam w sobie nieprzyjemny) może być zarówno objawem jak i przyczyną wielu schorzeń takich jak:

– nerwica lękowa,

– depresja,

– różnego rodzaju fobie,

– Syndrom Stresu Pourazowego,

– zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,

– zaburzenia somatyczne

Nerwice

Zaburzenia nerwicowe zwane potocznie nerwicami są to zaburzenia psychiczne objawiające się bardzo różnorodnymi symptomami np:

-zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych,

-zaburzenia neurologiczne,

-napięciowe bóle głowy,

-nerwobóle,

-zaburzenia łaknienia,

– zaburzenia seksualne,

– zaburzenia snu,

– labilność emocjonalne,

– zaburzenia pamięci i koncentracji,

– natręctwa myślowe

Możesz  zdawać sobie sprawę z absurdalności swoich objawów (m.in. natręctw) czy braku podstaw swoich objawów somatycznych. Krytycyzm wobec swoich objawów różni nerwicę od psychozy. Mimo świadomości, trudno radzić sobie z nerwicą.

Pomocna jest psychoterapia, która pomaga zrozumieć faktyczne przyczyny zachowań nerwicowych tkwiące często w podświadomości pacjenta, dawnych wydarzeniach z dzieciństwa. Psychoterapeuta może pokazać pacjentowi jak radzić sobie ze stresem, jak go rozładowywać. Pomoże odkryć mechanizmy nieskutecznych zachowań i podpowie, jak je zmieniać.

W czym możemy Ci pomóc?