PSYCHOTERAPIA GRUPOWA DLA DZIECI 7-9 LAT
Terapia grupowa prowadzona jest w oparciu o autorski program psychoterapeuty mgr Beaty Kicińskiej „Miasteczko”. Oddziaływanie jest oparte na paradygmacie psychodynamicznej pracy z grupą. Terapia odbywa się poprzez zabawę, w której uczestnicy budują swoje własne miasto, nadają mu nazwę, wybierają zawody, tworzą własną walutę itp. W trakcie całego cyklu zajęć miasto przeżywa różne przygody np. wybory burmistrza, wyjazd na bezludną wyspę itp.
Zajęcia skierowane są do uczniów klas I-III szkoły podstawowej z trudnościami umiejętności społecznych przejawiającymi się min.:
-
izolacją od grupy,
-
„funkcjonowaniem w roli ofiary” w grupie,
-
nadmierną dominacją,
-
zachowaniami agresywnymi,
-
zachowaniami lękowymi,
-
wycofaniem, nieśmiałością,
-
trudnościami w przestrzeganiu zasad w sytuacjach grupowych,
Kwalifikacja do grupy odbywa się na podstawie wywiadu z rodzicami oraz spotkania z dzieckiem, które pomagają ustalić czy terapia grupowa jest adekwatną i korzystną formą pomocy dziecku w danym momencie. Grupa ma charakter zamknięty, co oznacza, że w trakcie jej trwania nie są przyjmowani nowi uczestnicy. Zajęcia prowadzone są w małych grupach – 8 osób. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (2 godziny zegarowe), cykl spotkań obejmuje min. 12 sesji.
Nasze warsztaty asertywności
cieszą się dużym powodzeniem. W kameralnej grupie uczymy się nowych zachowań, strategii odmawiania, wyrażania odmiennego zdania, złości, niezadowolenia i oczekiwań oraz radzenia sobie z krytyką.
Uczestnicy pracują indywidualnie, w grupach, w parach, ćwiczą nowo poznane techniki podczas scenek.
Prowadzenie warsztatów spodobało mi się tak bardzo, że pewne wydawnictwo zaproponowało mi napisanie o tym książki. I tak powstała moja książka „Asertywność-klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości.”
Czym jest asertywność?
Asertywność to umiejętność wyrażania swego zdania, swoich uczuć, swoich praw w sposób nie naruszający godności i praw drugiego człowieka. Asertywność jest umiejętnością a nie cechą osobowości; można się jej uczyć.
Podstawy postawy asertywnej opierają się na założeniach, które w trafny sposób sformułował H. Fensterheim.
Masz prawo do robienia tego, co chcesz – do tego momentu, do kiedy nie rani to kogoś innego.
Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie – nawet jeśli rani to kogoś innego – dopóki Twoje intencje nie były agresywne.
Masz prawo do przedstawiania swoich próśb, jeśli uznajesz, ze druga osoba, może Ci odmówić.
Istnieją sytuacje interpersonalne, w których prawa nie są oczywiste. Masz wtedy prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą, i wyjaśnienia jej.
Masz prawo do korzystania, ze swoich praw.
Asertywność zwiększa poczucie swojej wartości, umacnia szacunek do samego siebie i innych ludzi: „Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie. Jeżeli tak, jest ono asertywne. Jeżeli nie – nie jest ono asertywne.” (H. Fensterheim)
Opinia Beaty:
„Coraz lepiej radzę sobie w trudnych sytuacjach np. gdy jestem krytykowana. Lepiej rozumiem siebie i innych, to, że w pewnych kwestiach bardzo różnimy się od siebie. Chcę nadal uczyć się kolejnych rzeczy z asertywności i ćwiczyć coś nowego…”- Beata, lat 32, menedżerka w dużej firmie
Opinia Ali:
” Dowiedziałam się kilku rzeczy o sobie; uświadomiłam sobie, że warto nazywać rzeczy po imieniu a zwłaszcza nazywać swoje uczucia. To dobrze działa na innych i na relację. Łatwiej jest, gdy się próbuje i ćwiczy daną sytuację, niż tylko o niej czyta…”- Ala, studentka psychologii
Opinia Marii:
” Warsztaty Adriany Klos z asertywności były dla mnie bardzo inspirujące. Uważam
to za ogromną wartość, że mogliśmy w takim gronie, pod kierunkiem p. Ady, porozmawiać o
trudnych sytuacjach, które spotykają nas na co dzień, i poćwiczyć nowe, bardziej asertywne
zachowania. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym szkoleniu! Przydatny jest również
skrypt, pełen ważnych wskazówek:)
Dziekuję i polecam innym.- Maria, lat 29, właścicielka firmy PR
Zapraszamy do „Strefy Zmiany”, na warsztaty z psychologiem w Warszawie!
O naborze do nowych grup warsztatowych informujemy w zakładce Aktualności.
Ale jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, masz małą grupkę chętnych osób, daj znać, a zorganizujemy warsztaty dla Was! Zgramy nasze terminy.
Zajrzyj do nas!
W czym możemy Ci pomóc?