Jak radzić sobie z depresją swoją i bliskich

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Depresja to ciężka choroba i człowiekowi nie zawsze udaje się samemu z nią uporać. Warto udać się po specjalistyczną pomoc, skorzystać z psychoterapii czy nawet z farmakoterapii, jeśli psychiatra ją zaleci. Warto jednak także zrozumieć jaką rolę, odgrywa w pokonywaniu depresji stosunek człowieka do samego siebie. W przypadku depresji kogoś bliskiego, bardzo ważny jest sposób kontaktu z tą osobą i to, co do niej mówimy.

Postawa wobec siebie

Aby wygrać z depresją, musisz zacząć od zrozumienia, co jest dla niej pożywką. Często rozwija się, bo w głębi duszy nie masz szacunku do siebie, nie opierasz się na tym, co ty sam myślisz o sobie, lecz oddajesz to w ręce innych. Opierasz zdanie na swój temat na opinii zewnętrznej: rodziny, przyjaciół czy znajomych. To niebezpieczna droga, bo nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich i choćbyś bardzo się starał, zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się jakaś twoja opinia czy zachowanie.I to jest zupełnie naturalne. Pozwalaj sobie na bycie sobą, odpuszczaj powinności oraz sztywne trzymanie się reguł i zasad. One mogą cię bardzo blokować w odczuwaniu i wyrażaniu swoich potrzeb, uczuć. Wyzbądź się perfekcjonizmu, pozwalaj sobie na błędy, słabości i akceptuj tę stronę swojej osoby. Jesteś człowiekiem, a nie doskonałą maszyną, błądzenie i dalsze poszukiwanie właściwego kierunku jest rzeczą ludzką.

Stawianie granic

Depresja często rozwija się w człowieku, na bazie ogromnych pokładów stłumionej, niewyrażonej złości. Dlatego przyjrzyj się, w jaki sposób odczuwasz i wyrażasz swoje uczucia, czy jesteś ich świadom. Zobacz, jak budujesz relacje z ludźmi, czy na pewno w kontakcie z nimi kierujesz się swoim dobrem, czy może im ulegasz. Jeśli nie określasz jasno, co ci odpowiada w kontakcie z drugim człowiekiem, a co nie, ludzie nawet nieświadomie mogą przekraczać twoje granice. Cały artykuł czytaj tutaj

Facebooktwitterlinkedinmail