Emocje reakcją na to, co myślimy w danej sytuacji, determinują nasze działanie, powodują, że podejmujemy decyzje, ale mogą być również przyczyną złego samopoczucia fizycznego.
Emocje pozytywne
To, że pozytywne emocje wpływają na nasze zdrowie psychiczne każdy z nas wie. Przypomnijmy sobie sytuację, kiedy byliśmy zakochani, wówczas wyglądamy ładniej, nasza skóra promienieje, chudniemy, mamy dużo energii, mimo, że śpimy mniej. Gdyby taki stan trwał cały czas nasz organizm by nie wytrzymał długo. Tak działają tzw hormony szczęścia – peptydowe hormony endorfiny. Są one endogennymi opioidami, a więc ich działanie można porównać do działania narkotyków.
Trudne emocje
Podobnie jest kiedy jesteśmy pod wpływem trudniejszych emocji, takich jak lęk, nasilony stres, złość, żal. Niestety wielu ludzi o tym nie wie i najpierw szukamy pomocy u lekarzy.
Trochę fizjologii
Kiedy dłuższy okres czasu pozostajemy pod wpływem silnego stresu w naszym organizmie działa kortyzol i adrenalina – hormony stresu, które mogą bardzo silnie działać na nasze zdrowie somatyczne.
Kortyzol w reakcji na silny stres zwiększa poziom glukozy we krwi, co może powodować liczne zmiany takie jak, na przykład, przemieszczanie się depozytów tkanki tłuszczowej, ścieńczenia skóry, powstania rozstępów o charakterystycznej-różowej barwie, trądziku. Fizjologiczną reakcją na stres/ lęk jest przyspieszona akcja serca, spłycony oddech, nadmierna potliwość, drżenie rąk, zaburzenia świadomości. Jeśli tę reakcję będziemy interpretowali np. jako zbliżający się zawał serca, może okazać się, że lęk się nasili i w mechanizmie błędnego koła możemy nawet stracić przytomność, bynajmniej nie z powodu chorego serca, ale hiperwentylacji poprzez zaburzenia oddechowe.
Objawy somatyczne emocji
Bardzo często silnemu stresowi towarzyszą bóle głowy, zaburzenia układu trawiennego (biegunki lub zaparcia), bóle brzucha, ale również i inne niespecyficzne bóle i dolegliwości somatyczne. Często nie jesteśmy świadomi, że powodem jest silny stres, napięcie, trudne emocje. Szukamy pomocy u różnych lekarzy, dopiero po wykluczeniu wszystkich chorób trafiamy do psychologa lub psychoterapeuty. Ta pomoc jest bardzo potrzebna, gdyż często ból psychiczny może doprowadzić do spustoszenia w naszym organizmie.
Czy więc emocje mogą boleć?
Tak, jak najbardziej. Fizjologicznie odczuwamy wszelkie emocje. Jak się śmiejemy, bolą nas policzki ze śmiechu, jak jest nam smutno, płaczemy, lecą nam łzy i tak, jak się boimy może nas boleć głowa, kołatać serce. Często nie jesteśmy świadomi, co może wywoływać nasze napięcie. Jednak sprawny terapeuta pomoże nam znaleźć przyczynę, która często leży w relacjach z bliskimi. Okazuje się, że skarżymy się na ból głowy, nic nam nie dolega, a w domu mamy stale napięcie z partnerem, w pracy konflikt i brak wsparcia ze strony bliskich.
Jak sobie pomóc?
Praca terapeutyczna pozwala skonfrontować się z problemem, podejść do niego bardziej świadomie, co pomaga pozbyć się bólu głowy. Silne emocje wpływają znacznie na nasze zdrowie. Pamiętajmy o tym. Bądźmy na nie uważni i nie bójmy się prosić o pomoc.