Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Dorota Gromnicka
Autor: Dorota Gromnicka

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego (10.10) to moment, kiedy warto zatrzymać się i pomyśleć, nad tym, co robimy dla siebie, aby uchronić się przed kłopotami natury psychicznej i jaki mamy kontakt ze sobą i z bliskimi.

A zatem, jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Zacznij już dziś!

Z pustego nawet Salomon nie naleje 

Jeśli jesz szybko, byle co, nieregularnie i pijesz małe ilości wody, twój organizm najzwyczajniej w  świecie nie będzie miał energii.

Odpowiednia ilość snu to najlepsza inwestycja w dobre samopoczucie. Wyspani możemy więcej! Jesteśmy bardziej cierpliwi, uważni, stabilni emocjonalnie. Natomiast ruch redukuje poziom stresu i napięcia, oczyszcza głowę z niepotrzebnych myśli. Aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie fizyczne. Spacer, biegi, joga, basen, tenis, konie, narty… – jest tyle możliwości!

Bądź dla siebie dobry

Miej do siebie tyle cierpliwości ile do osoby, którą kochasz: zaczekaj, daj szansę, wybacz, wspieraj. Nie myśl i nie mów źle o samym sobie.  Zauważaj swoje sukcesy, szukaj wyjaśnienia ich w sobie, a nie w świecie zewnętrznym. Korzystaj ze swoich błędów, żeby się uczyć, nie wykorzystuj ich przeciwko sobie. Zrób dla siebie coś miłego. Używaj słów mogę, chcę, decyduję zamiast muszę, powinienem, nie wolno.

Nie samą pracą żyje człowiek

Zachowaj równowagę między pracą a życiem prywatnym. Zadbaj o to, by w twoim życiu byli inni ludzie, ciekawe wydarzenia, czas dla siebie. Odpoczywaj i nie nazywaj tego lenistwem. Rozwijaj swoje zainteresowania. Pomagaj innym, to pobudza i dostarcza pozytywnej energii.

Dbaj o relacje z bliskimi

Spotykaj się z nimi i rozmawiaj, nie szczędź na to czasu. Słuchaj, o czym mówią i dziel się tym, co u ciebie. Poszukuj ludzi, z którymi się dobrze czujesz. Nie bój się zmieniać relacji, rozmawiać o nich, a czasem nawet rezygnować z tych, które są toksyczne. Masz jedno życie, warto wypełnić je dobrymi relacjami.

Pozytywne myślenie jest przyjemne

Dostrzegaj to, co dobre. Nie marnuj czasu na katastrofizowanie i przewidywanie złej przyszłości. Doceniaj to, co jest tu i teraz: ten uśmiech, ten smak czekolady, tą obecność przyjaciela, sprawne nogi, zdrowe serce. Śmiej się i płacz, bądź żywym człowiekiem.

Rozwiń skrzydła

Poznaj siebie, swoje uczucia i potrzeby. Naucz się je ujawniać.

Pamiętaj Pięć Praw Fensterheima:

  1. Masz prawo do robienia tego, co chcesz – dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego.
  2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie – nawet jeśli rani to kogoś innego – dopóki, dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.
  3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóty, dopóki uznajesz, ze druga strona ma prawo domówić.
  4. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z druga osoba i wyjaśnienia jej.
  5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

Reaguj, gdy coś w sobie i twoim zachowaniu cię niepokoi

Rozmawiaj z przyjaciółmi, udaj się do specjalisty lub innej ważnej dla ciebie osoby. Nie bądź samotną wyspą i nie wymagaj od siebie byś za wszelką cenę dał radę sobie sam. To zazwyczaj pociąga za sobą ogromne koszty.

Fragment Broszury Bądź zdrów! Dorota Gromnicka, Broszura wydana z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego przez Fundację Ja, My, Oni w Zielonej Górze.

Facebooktwitterlinkedinmail